Viimane võidmine

Inimesel, kelle kirikusse pääsemine on haiguse, vanaduse, puude või mõnel muul põhjusel raskendatud, on õigus kutsuda vaimulik enda juurde palvetama ja armulauda jagama. Haiguse korral võib armulauaga seoses teostada ka võidmise ehk salvimise talitust. Tegemist ei ole nn viimse võidmisega surijale, vaid palvega haige tervenemise pärast. Surija puhul liitub talitusega palve rahuliku ja õndsa lahkumise pärast.

Keda saab võida?

Palvetamiseks haige paranemise eest ei ole eeltingimusi. Kui haige või surija lähedased seda soovivad, võivad nad paluda vaimulikku tulla neid toetama ja julgustama. Armulauda saab jagada vaid teadvusel olevale haigele. Võida saab ka meelemärkuseta haiget. Haige armulaua ja võidmise juures võiksid võimalusel olla ka tema pere liikmed.

Kuidas ja millega võitakse?

Haige võidmisel teeb vaimulik spetsiaalselt selleks eraldatud oliiviõliga haige otsaesisele ristimärgi. Sellega liitub palve Jumala poole, et haige võiks kogeda leevendust oma vaevustele ja terveneda. Surija puhul palutakse lahkujale rahu ja kerget surma.

Kas võidmine tervendab?

Palvetamine haige eest teeb alati head. Mitte igakord ei ilmne see füüsilise tervenemisena. Ka haige seesmise rahunemine ja selginemine, lähedaste leitud julgus ja lootus on taoliste palvete vastuseks. Palvet ei saa kasutada imevahendina kõigi haiguste ravimiseks. Küll aga on palve haiguse puhul ristiinimesele antud eesõigus kohtuda Jumalaga ka raskuste keskel.